Zirkonyum Kuron Nedir?

Diş hekimleri onlarca yıldır altından porselene

Zirkonyum diş reçineye kadar çeşitli maddelerden diş kronları yaratıyorlar. Bugün bir zirkonyum taç ile sandalyenizden çıkabilirsiniz. Metallerin gücünü porselenin doğal görünümüyle birleştiren bu nispeten yeni malzeme, tüm diş onarım biçimleri için son derece yaygın hale geliyor. Peki zirkonyum kron nedir?

Zirkonyum Kuron Nedir?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle diş hekimliğinde zirkonya ve kronun ne olduğunu keşfetmeliyiz. Beyaz, toz halindeki metal oksit zirkonyadır. Diş kaplamasının diğer tipik parçaları gibi seramiktir. Zirkonya, Zirkonyumdan oluşur; Titanyum ile benzer özelliklere sahip bir üründür.

Kimyasal olarak reaktif olmadığı için diş malzemesine güvenli bir alternatiftir. Kuron, bir dişi veya diş implantını tamamen ve tipik olarak diş çimentosu ile dişe veya dayanağa tutturulmuş bir tür diş rekonstrüksiyonudur. Dişlerin gücünü veya fiziksel görünümünü en üst düzeye çıkarmak için dişin etrafına kronlar da yerleştirilebilir. Zirkonyum diş kronları  , istenen estetik, dayanıklılık, doku dengesi ve doğallığı elde etmek için güvenilir şekilde kabul edilebilir uygulamalara sahip en etkili malzemelerdir.

Zirkonyum Kronların Faydaları:

Reklamların olmaması nedeniyle, çoğu hasta diş tacının bu formu hakkında hiçbir şey bilmiyor. Ayrıca zirkonyum kaplamaların pek çok faydası vardır ve bu faydalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Örtme mekanizması sıcağa ve soğuğa duyarlılık geliştirmez.
 • Metal destekli porselenler, karanlık bir boşluk oluşturarak ışıktan etkilenebilir. Ancak Zirkonyum, doğal dişler gibi her türlü ışığı iletir.
 • Kafein tüketimi ve sigara içimi gibi dış ipuçları bile Zirkonyum’un rengini etkilemez.
 • Tat bozukluğuna, periosteal ve ağız kokusuna neden olmayan güvenli bir üründür.
 • Vücudumuzla uyumluluğu sayesinde dişeti hastalığı olan kişilerde Zirkonyum kronlar yerleştirilebilir. Yeterli ağız hijyeni ile zirkonyum kaplamalar diş etiyle uyumludur.
 • Metal destekli porselen kron-köprüler (kaplamalar) dişlere fiziksel olarak yapıştırılır. Zirkonyum dişlere fiziksel ve kimyasal olarak tutturulur. Metal desteklerden önemli ölçüde daha iyi dayanıklılığa sahiptirler.
 • Zirkonyum kaplamanın bir diğer avantajı da diş hekimlerinin ofislerinde üretecek olmalarıdır. Zirkonya kronları doğrudan katı zirkonya bloklardan frezelendiğinden, zirkonya kronların üretimi, kompozit seramikler (porselen ve metal bir tabana kaynaşmış diğer seramikler) gibi diğer türlere göre daha az makine, zaman ve malzeme gerektirir.

Zirkonyum Kronların Dezavantajları

Zirkonyumun dezavantajlar listesi kısa olsa da bahsetmeye değer. Her ürün herkes için ideal değildir. Zirkonyum kaplamaların dezavantajları aşağıda sıralanmıştır:

Maliyet:  Genellikle zirkonya, en pahalı kuron formlarından biridir. Maliyet, diş hekiminden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir. Sigorta şirketiniz bir kronun maliyetini karşılamayabilir. Ancak, bir kronun masrafından daha fazlasını mı yoksa yarısını mı ödeyeceklerini veya farklı türde kronlar ödeyip ödemediklerini anlamak için, kesinlikle sigorta acentesiyle iletişime geçmeye değer.

Taç altındaki bozulmayı belirlemede, taç çok daha dayanıklı olduğu için çok büyük zorluklar vardır.

Sınırlandırılmış yarı saydamlık:  Porselen veya lityum disilikat (IPS) gibi, zirkonya yarı saydam değildir ve bu nedenle diğer malzemeler gibi gerçek dişler gibi görünmez. Arka dişler ve ön dişler için IPS için, bazı diş hekimleri zirkonya kullanmayı düşünür.

Ayrıca uygulanan malzemeye alerjiniz olabileceğini de unutmamalısınız.

Zirkonyum Kronların prosedürü adım adım: 

Zirkonyum kronun yerleştirilmesi sırasında iki ana tip prosedür vardır. Bir randevuda diş hekiminiz dişi hazırlayacak ve geçici bir kuron ekleyecek ve ardından ağza ikinci ziyarette son kuronu yapıştıracaktır.

Takip edilecek adımlar:

 • Ağzın bir röntgenini çekin ve lokal anestezik tedavi gerektirebilecek işlem için dişi destekleyin.
 • Mümkünse dişinizin dış kaplamasının bir kısmını çıkarın.
 • Sakızın bir görüntüsünü yapın.
 • Dişin etrafına geçici bir kron ekleyin.
 • Bir diş laboratuarında izlenimlerinizden tacı oluşturun.
 • Taç oluşturulduktan sonra, dişinize yapıştırması için uzman ofisinize gelmeyi unutmayın.

Zirkonya Çeşitleri

Modern diş hekimliğinde iki tür zirkonya bulunur: Katı ve son derece yarı saydam. CAD-CAM teknolojisi, bunlardan herhangi birini oluşturmayı ifade eder. CAD Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Üretim CAM anlamına gelir. Bu yenilikler size tam bir uyum ve beklenmedik bir görünüm sağlar.

Yüksek Yarı Saydam Zirkonya:  Bu tür zirkonya, doğal dişlerinizi tam olarak kopyalayan üstün görünüm sağlar. Ön / ön dişler için daha uygundur. Dişlerinizin yönünü düzeltmek için kapsamlı ortodontik cerrahiye ihtiyacınız varsa, diş hekiminiz yüksek şeffaf zirkonyayı seçmez.

Masif Zirkonya:  Bu tür, adından da anlaşılacağı gibi, yüksek yarı saydam zirkonyadan daha güçlüdür. Bruksizm kuvvetlerinin yanı sıra çiğneme kuvvetlerine daha iyi tahammül edebilir. Sağlam zirkonya genellikle zayıf dişlere daha fazla koruma sağlayarak kanal tedavisi görmüş dişlere uygundur. Görünmez olduğu için en çok arka / arka dişler için uygundur.

Zirconium Kronlarınıza nasıl bakmalısınız?

Zirkonyum diş hijyeni doğal dişlere benzer. Diş ipini ağız hijyeninize, dişsiz bölgeler için ise süper diş ipine uygulamalısınız. Ayrıca komplikasyonları önceden tahmin etmek ve gerekli önlemleri almak için altı aylık randevular ayarlamalısınız.

Bu İşlem İçin Üst Yaş Sınırı Var mı?

Her yaşta kalıcı diş sürmesi yaşayan hastalar bu tedaviyi alabilirler. Ancak 18-20 yaşına kadar işlem uygulanan hastalar; Çenenin büyümesine bağlı olarak dişler arasında boşluklar oluşabileceğinden, kuronların periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.

Tıkla Hemen Ara
Open chat