Zirkonyum kaplamaların faydaları

Yeni bir diş kronu alırken , zirkonya ile altın karşılaştırması büyük tartışmadır. Her ikisi de dayanıklılıkları ile bilinir, ancak pek çok farklılık vardır.

Zirkonyum kaplamaların faydaları
Zirkonyum kaplamaların faydaları

Zirkonyum diş kronu nedir?

Altın kendi kendini açıklayıcıdır, ancak zirkonya nedir? Zirkonya, mevcut en yeni diş kuronu türüdür . Zirkonya, bir metal oksit ve diş seramiğidir. On yıllardır kullanılmakta olan diş seramiklerinin aksine, zirkonya gerçek dişlerle daha doğal bir şekilde karışır ve neredeyse yok edilemez.

Zirkonyum kaplamaların faydaları

Zirkonyum kaplamaların temel faydası sağlamlıkları ve uzun ömürlülükleridir. Çoğu kron 10 ila 15 yıl dayanabilir ve bir zirkonya kronu bir ömür boyu sürebilir. Zirkonya kronları inanılmaz derecede dayanıklıdır. Diğer taç malzemeler, özellikle sert yiyeceklerle sık sık karşılaştıklarında yıllarca kullanıldıktan sonra çatlama veya kırılma riski taşıyabilir.

Zirkonya kronları, doğal bir dişin görünümünü diğer tüm malzemelerden daha mükemmel bir şekilde taklit edebilir. Bir zirkonya tabanı, bir taç için inanılmaz derecede güçlü bir çekirdek sağlar. Ardından, uygun seviyelerde camlama ve boyama, zirkonyayı sağlıklı, doğal bir dişin parlak rengine getirebilir.

Zirkonya kronları da inanılmaz derecede güvenlidir. Diğer birçok dental materyalden daha yüksek düzeyde biyouyumluluk gösterirler. Altına veya geleneksel porselenle kaynaşmış metal kuronlarda kullanılan malzemelere karşı alerji nadir değildir. Zirkonya, güvenlik ve biyouyumluluk açısından belirgin bir avantaja sahiptir. Aslında zirkonya o kadar güvenlidir ki, kulak veya kalça gibi vücudun başka yerlerinde implantlar için de kullanılır.

Zirkonyumun gücü bazen bir dezavantajı olabilir. Tam oturmazsa veya hasta dişlerini gıcırdatırsa, yok edilemez zirkonya malzeme çevresindeki dişlere zarar verebilir.

Altın kronların faydaları

Altın, diş hekimliğinde kullanılan en eski malzemelerden biridir. Yüzyıllar boyunca altın ve altın alaşımları hasarlı dişleri onarmak için kullanılmıştır. Altın kolayca aşınmaz, bu da onu dişlerin geçtiği sürekli aşınma ve yıpranma için ideal kılar. Altın ve altın alaşımlı kronlar altın veya gümüş renkli görünebilir ve tipik olarak çok uzun süre dayanırlar.

Altın aynı zamanda daha az tahrip edici kronlardan biridir. Altın bir kron uygularken, kurona uygun şekilde oturması için minimum miktarda alttaki dişin çıkarılması gerekir.

Altın kronların temel dezavantajı estetikleridir. Altın kronlar, porselen kaplamalarda olduğu gibi doğal dişlere geçemez.

Diş tacı bakımı

Altın ve zirkonya kronlar sağlam ve dayanıklı olmalarına rağmen kapladıkları dişler olmayabilir. Yeni bir kuron aldıktan sonra iyi bir ağız hijyeni gözlemlemeye devam etmek önemlidir. Kronun altındaki diş çürümeye yenik düşerse, kuron çıkarılmalı ve tekrar takılmalıdır.

Diş ipi kullanmaya devam edin ve dişi her gün nazikçe fırçalayın. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve hafif, dairesel hareketlerle fırçalayın. Florürlü durulama veya kalsiyum fosfat macunu kullanmak, kronun altında kalan dişi güçlendirerek çürümeyi önleyebilir.

Tıkla Hemen Ara
Open chat