Zirconia ( Cercon ) olarak da adlandırılan zirkonyum

Zirkonyum diş hızla diş kronları için tercih edilen malzeme haline geliyor. Günlük kullanımın aşınmasına ve yıpranmasına dayanabilen çok güçlü bir malzemedir. Yarı saydam bir malzemedir ve ışığı doğal dişiniz gibi yansıtır.

Bu özellikler Zirkonyum’u uzun süre dayanacak doğal görünümlü dişlere sahip olmak isteyenler için mükemmel bir seçim haline getirir. Kuşadası’ndaki Tourmedical olarak bizler kozmetik diş işlerinde zirkonyum kronları daha sık kullanıyoruz çünkü bize harika sonuçlar veriyorlar.

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum tam olarak nedir?

Zirkonyum , esas olarak zirkon mineralinden elde edilen beyaz renkli bir metaldir. Bakıra benzer sertliğe sahip ancak çelikten daha hafif bir bileşendir.

Neden Zirkonyum Kronları Seçmelisiniz?

Zirkonyum veya zirkonyum, kronun doğal bir diş gibi görünmesi için ışığın geçmesine izin verme özelliğine sahip biyouyumlu, alerjik olmayan, iletken olmayan bir malzemedir. Zirkonyum, zirkonya ayrıca uzun süre kırılmama veya ufalanmama gibi ekstra rahatlık sağlar.

Porselen, diş kronlarında kullanılan geleneksel malzeme olmuştur. Ancak tam porselen kronlar kırılabilir veya kırılabilir. Bu, kronların metalden yapılmasıyla, bu durumda metalin zirkonyumdan yapılması ve ardından porselenin dışa eritilmesiyle aşılır.

Zirkonyum metal sağlamlığı sağlarken porselen dış görünümü doğal bir diş gibi sağlar. Zirkonyum kronlar, ışığı engelleyen diğer metal tabanların aksine ışığın geçmesine izin vererek doğal bir görünüm verir. Amalgam dolgular ve metal alaşımlarından farklı olarak insan vücudu zirkonyumu doğal bir malzeme olarak kabul eder, bu nedenle özellikle zirkonyuma alerjiniz olmadıkça alerji veya yan etkiler konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Zirkonyum kron kullanmanın bir diğer büyük avantajı, diğer geleneksel kron türlerinde olduğu gibi doğal diş yapısının çoğunun çıkarılmasını gerektirmemesidir.

Zirkonyum, zirkonya kronlar zamanla aşınmaz. Ayrıca diş etleriniz çekilirse porselenle kaynaşmış metal bir taç ile görebileceğiniz siyah sakız çizgisine neden olmazlar. Ayrıca diğer kuronlarda hissedebileceğiniz sıcak ve soğuk hisler elektriksel iletkenlik eksikliğinden dolayı oluşmaz.

Zirkonyum Kronların Avantajları:

 • Zirkonyum kronlar ve köprüler aşınmaz.
 • Porselen kaynaşmış metal kronların çevresinde görülen tipik siyah sakız çizgisi mevcut değildir.
 • Elektriksel olmayan iletkenlik özelliğinden dolayı sıcağa ve soğuğa duyarlılık sağlar.
 • Daha güçlü dişler ve doğal görünümlü estetik görünüm.
 • Diş eti dokusunun yeniden oluşumunu destekler.
 • Minimal diş yapısı kaldırılır.

Zirkonyum Taçınızı Aldıktan Sonra Ne Beklemelisiniz?

Yeni tacınız yapıştırıldıktan hemen sonra soğuğa karşı biraz duyarlılık yaşayabilirsiniz. Bu normaldir çünkü işlem sırasında diş ve çevresi biraz tahriş olabilir. İlk birkaç gün ısırığınızın azaldığını da hissedebilirsiniz. “Kapalı” hissi bundan sonra hala devam ederse, hafif bir ayarlama gerektirebilir.

Yeni kuron veya köprünüzle mükemmel ağız hijyeni sağlamanız çok önemlidir. Kaplanmış bir diş, doğal dişleriniz gibi çürümeyeceğine dair yanlış bir izlenim bırakabilir, ancak yine de diş eti çizgisine yakın çürümeye yatkındır. Normal şekilde fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmelisiniz.

Zirkonyum kronlar çok güçlüdür ancak yine de doğal bir dişte olduğu gibi kırılma potansiyeline sahiptir. Doğal dişe zarar verebilecek bir kron veya köprü ile herhangi bir şey yapmaktan kaçının. Aşırı sıcaklık değişiklikleri kuronların ve doğal dişlerin kırılmasını artırabileceğinden buzu çiğnemeyin.

Prosedürler


 1. Konsültasyon ve Röntgen.
 2. Az miktarda diş yapısının kaldırılarak dişin hazırlanması.
 3. Dişinizin bir izlenimini almak. Bu, diş macunuyla doldurulmuş bir kalıpla yapılır ve ısırmanız istenir. Ölçü, kronunuzun imal edileceği bir diş laboratuvarına gönderilecektir. Bu birkaç gün sürebilir. Diş hekiminiz, izleniminizi aldıktan sonraki tam günü size bildirecektir.
 4. Zirkonyum kuron hazır olana kadar geçici bir kuron yerleştiriniz.
 5. Kalıcı kuron hazır olduğunda takma ve yapıştırma. Diş hekiminiz ona son bir temizlik ve cila verecektir.
Tıkla Hemen Ara
Open chat