Zirkonya Kronlar ile Tam Seramik Kronlar Arasındaki Fark Nedir?

Zirkonyum kronlar günümüzde en çok tavsiye edilen kron türlerinden biridir. Mükemmel görünümlü bir yapay diş isteyenler için en iyisini zirkonya kronlar sunar. Bu kuronlar zirkonyum veya zirkonyum oksitten yapılmıştır. Genellikle beyaz altın olarak adlandırılan beyaz bir toz metaldir. Kendileri için estetik, doğal görünümlü yapay dişler isteyen bireyler, zirkonya kronları tercih etmektedir. X ışınlarına veya diğer benzer radyasyonlara opak olma özelliğine sahiptir.

Zirkonya Kronlar ile Tam Seramik Kronlar Arasındaki Fark Nedir?
Zirkonya Kronlar ile Tam Seramik Kronlar Arasındaki Fark Nedir?

Ayrıca zirkonya, diğer kuron tedavilerine göre dişlerinize en yakın beyazlığı da verir. Geleneksel metal bazlı seramik kronlara kıyasla görünür gri çizgiler ve yansımalar bırakmazlar. Zirkonya kronlar, aşağıdaki nedenlerle geleneksel kronlara göre tercih edilmektedir.

Estetik Görünüm

Zirkonyum kronların, uzman usta seramikçilerin ellerinde kronlara doğal bir görünüm verdiği bilinmektedir ki, doğal dişleri zirkonyum kronlardan ayırt etmek zorlaşmaktadır.

Korozyona dayanıklı

Yiyecek ve içecek nedeniyle korozyona uğrayan diğer kronların aksine zirkonyum kronlar korozyona dayanıklıdır ve değerli metaller gibi aşınmazlar.

Biyouyumlu

Zirkonyum kronlar dişlerinizle çok uyumludur ve tedaviden sonraki birkaç gün içinde büyük ölçüde işlev görmeye başlar.

Uygun Maliyetli

Maliyetleri diğer normal kronlarla karşılaştırılabilir ve doktorların en sık tavsiye ettikleri için çeşitli faydalar sunar.

Uzun ömür

Ömürleri diğer kronlarla eşit olsa da, iyi bakıldığında en iyi hizmeti verdikleri bilinmektedir.

Mukavemet

Zirkonyum kronlar büyük bir güce sahiptir ve tek kron olarak verildiğinde pratik olarak kırılmazdır.

Tam Seramik Kronlar

Tam seramik kuronlar, ışığı engelleyen metal içermedikleri için çok gerçekçi görünürler. Aslında bu kuronlar saf seramikten yapıldıkları için ışığı yansıtırlar. Mevcut en doğal görünümlü ve yüksek teknolojili kronları isteyen kişiler için mükemmel bir çözümdür.

Tam seramik kronlar, sahip oldukları tüm avantajlardan dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Görünüm

Tamamı seramik kronlar yarı saydam porselenden yapılmıştır ve ışığı doğal dişleriniz gibi yansıtır ve neredeyse tıpkı onlar gibi görünürler.

Tam uydu

Kuronlar ihtiyaçlarınıza göre oluşturulur ve herhangi bir ayara gerek kalmadan dişlerinize zahmetsizce oturur

Mukavemet

Bu kuronlar, genellikle kırılmaya karşı dirençli olmasını sağlayan alüminyum oksit seramik çekirdek ile saf porselenle kaplanmıştır.

Biyouyumlu

Tam seramik kronlar, diş etlerinizin diş çevresinde büyümesine yardımcı olacak, dost canlısı yumuşak doku malzemesinden yapılmıştır.

Rahat

Tam seramik kuronlar çok rahattır ve diğer birçok metal kurondan daha iyi oturur. Ayrıca sıcaklığa da duyarlı değildirler.

Tam seramik kronlar, zirkonyum kronlara kıyasla, yapımında yer alan işçilik nedeniyle daha maliyetlidir. Taç, yetenekli bir diş hekimi tarafından sabitlendiğinde buna değer olsa da, ne kadar pahalı olduklarından dolayı çoğu zaman anlaşma kırıcı olabilirler. Dahası, bazen, ağır kuvvetlere karşı daha fazla özen gösterme ihtiyacı nedeniyle dayanıklılıkları daha az olabilir. Öte yandan zirkonyum kronlar çok güçlüdür ve daha uzun ömürlüdür.

Sonunda, diş tacı tipini seçmek çoğunlukla ağız durumunuza ve ağız sağlığı uzmanınızın ne önerdiğine bağlıdır.

Tıkla Hemen Ara
Open chat