Zirkonya İmplantları Metal mi?

Çoğu Seramik Metal Atomları İçerir

Bazı insanların zirkonyum restorasyonlarında metal kullanımından, hatta dental implantlarda titanyum kadar biyouyumlu bir metal kullanımından bile rahatsız olduklarını anlıyoruz. Bu nedenle zirkonya metal içermeyen diş implantları sunuyoruz.

Ancak zirkonyum implantların da metal olduğu konusunda ısrar edebilecek bazı kişiler vardır. “Zirkonyum bir metaldir, periyodik tabloya bakın” gibi ifadeler kullanabilirler. Bu kafa karıştırıcı ifadeler ikna edici görünse de doğru değildir: zirkonya metal değildir ve zirkonya implantları doğal dişleriniz kadar metal içermez .

Zirkonya İmplantları Metal mi?
Zirkonya İmplantları Metal mi?

Bu tartışmayı yapan insanlar

Bir şeyin bir metal içermesinin metal olduğu anlamına gelmediğinin farkında değiller. Seramikler tanım gereği metal değildir, ancak her gün karşılaştığınız çoğu seramik bir tür metal içerir.

Örneğin, diş restorasyonlarında uzun süredir kullanılan ve hala porselen veneerlerde adıyla anılan porseleni ele alalım (porselenden yapılmaları pek olası olmasa da). Porselen, alüminyum içeren kil mineral kaolinitinden yapılır. Ama bu porseleni metal yapmaz.

Kaplama yapmak için bir başka popüler seramik, lityum disilikattır. Lityum bir metaldir, ancak lityum disilikat bir seramiktir.

Emaye Metal İçeriyor

Lise kimyası alan herkes zirkonyumun bir metal olduğunu bilir, ancak kalsiyumun bir metal olduğunu da bilir. Ve kalsiyumun vücudun her yerinde olduğunu biliyoruz, ancak en çok kemiklerinizde ve dişlerinizde kullanılıyor. Diş minesiniz – dişinizin inci gibi beyaz dış tabakaları, aslında% 96 mineraldir, çoğunlukla hidroksiapatittir. Hidroksiapatit, bir kalsiyum apatittir.

Ancak diş minesinizin metal kalsiyum içermesine rağmen, hiç kimse dişlerinizin metalden yapıldığını iddia etmiyor.

Zirkonya Bir Seramiktir

Zirkonya, birçok seramik gibi metal atomları içerir, ancak bir metal değildir. Seramiğin biyouyumlu yönlerini çok yüksek bir güçle birleştiren bir seramiktir – bazı yönlerden titanyumdan daha güçlüdür.

Zirkonya, zirkonyum dioksittir (ZrO2). Bu kimyasal olarak tepkimeye girmeyen bir seramiktir, bu nedenle ağzınızdaki hiçbir şeye kimyasal olarak tepki vermez. Diş implantlarımızda kullanılan zirkonya, küçük miktarlarda itriya içeren, aynı zamanda itriyum oksit (Y2O3, ayrıca bir metal değildir) içeren kısmen stabilize zirkonya olarak adlandırılır.

Dolayısıyla, zirkonyada metal atomları olmasına rağmen, bu bir metal değildir: doğal dişleriniz kadar metal içermez.

İnsanların Sizi Şaşırtmasına İzin Vermeyin

Ne tür bir implant alacağınız veya hangi diş hekimiyle çalışacağınız gibi önemli kararlar vermeye çalışırken, dikkate alınması gereken birçok zor fikir olabileceğini anlıyoruz. İnsanların sizi bunun gibi gerçek olmayanlarla karıştırmasına izin vermeyin. Sizi aldatmaya çalışan insanlardan uzaklaşın. Size doğruyu söyleyerek güveninizi kazanan insanlarla çalışın.

Tıkla Hemen Ara
Open chat