Sigorta Nedir?

Sigorta, zirkonyum diş bir poliçe ile temsil edilen ve bir bireyin veya kuruluşun bir türkiye sigorta fiyatları com şirketinden kayıplara karşı mali koruma veya geri ödeme aldığı bir sözleşmedir. Şirket , ödemeleri sigortalılar için daha uygun hale getirmek için müşterilerin risklerini bir havuzda toplar.

Sigorta poliçeleri , sigortalının veya malının zarar görmesinden veya üçüncü bir şahsın neden olduğu hasar veya yaralanma sorumluluğundan kaynaklanabilecek büyük veya küçük mali kayıp riskinden korunmak için kullanılır .

Sigorta Nedir?
Sigorta Nedir?

Sigorta Nasıl Çalışır?

Çok sayıda farklı türde sigorta poliçesi mevcuttur ve hemen hemen her birey veya işletme, bunları bir ücret karşılığında sigortalamak isteyen bir sigorta şirketi bulabilir. Kişisel sigorta poliçelerinin en yaygın türleri otomobil, sağlık, ev sahipleri ve hayattır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu birey bu tür sigortalardan en az birine sahiptir ve araba sigortası kanunen zorunludur.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Sigorta, bir sigortacının bir başkasını belirli beklenmedik durumlar veya tehlikelerden kaynaklanan kayıplara karşı tazmin ettiği bir sözleşmedir (politika). 
  • Birçok sigorta poliçesi türü vardır. Hayat, sağlık, ev sahipleri ve otomobil en yaygın sigorta türleridir.
  • Çoğu sigorta poliçesini oluşturan temel bileşenler, indirilebilir, poliçe limiti ve primdir.

İşletmeler, belirli bir işletmenin karşılaştığı belirli risk türlerine karşı sigorta sağlayan özel türde sigorta poliçeleri gerektirir. Örneğin, bir fast-food restoranının fritözle pişirme sonucunda meydana gelen hasar veya yaralanmaları kapsayan bir poliçeye ihtiyacı vardır. Bir otomobil satıcısı bu tür bir riske tabi değildir, ancak test sürüşleri sırasında meydana gelebilecek hasar veya yaralanmalar için teminat gerektirir.

Kendiniz veya aileniz için en iyi poliçeyi seçmek için, çoğu sigorta poliçesinin üç kritik bileşenine – muafiyet, prim ve poliçe limitine – dikkat etmek önemlidir.

Ayrıca adam kaçırma ve fidye (K&R), tıbbi uygulama hatası ve hata ve ihmal sigortası olarak da bilinen mesleki sorumluluk sigortası gibi çok özel ihtiyaçlar için sigorta poliçeleri mevcuttur .

Sigorta Poliçesi Bileşenleri

Bir poliçe seçerken, sigortanın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Bu kavramların sağlam bir şekilde anlaşılması, ihtiyaçlarınıza en uygun politikayı seçmenize yardımcı olacak uzun bir yol kat eder. Örneğin, tüm hayat sigortası sizin için doğru hayat sigortası türü olabilir veya olmayabilir. Her tür sigortanın çok önemli olan üç bileşeni (prim, poliçe limiti ve indirilebilir) vardır.

Ödül

Bir poliçenin primi, tipik olarak aylık maliyet olarak ifade edilen fiyatıdır. Prim, sizin veya işletmenizin kredi itibarını da içerebilecek risk profiline göre sigortacı tarafından belirlenir.

Örneğin, birkaç pahalı otomobiliniz varsa ve dikkatsiz sürüş geçmişiniz varsa, muhtemelen bir otomobil poliçesi için tek bir orta sınıf sedan ve mükemmel bir sürüş rekoru olan birinden daha fazla ödeyeceksiniz. Ancak, farklı sigortacılar benzer poliçeler için farklı primler talep edebilir. Bu nedenle, sizin için doğru olan fiyatı bulmak biraz ayak işi gerektirir.

Politika Sınırı

Poliçe limiti, sigortacının bir poliçe kapsamında sigortalı bir zarar için ödeyeceği maksimum tutardır. Maksimum değerler dönem başına (örneğin, yıllık veya poliçe süresi), kayıp veya yaralanma başına veya poliçenin ömrü boyunca belirlenebilir, aynı zamanda ömür boyu maksimum olarak da bilinir.

Tipik olarak, daha yüksek limitler daha yüksek primler taşır. Bir İçin Genel hayat sigortası , sigortacı ödeyeceği maksimum tutar sigortalı ölümü üzerine bir yararlanıcı için ödediği miktar yüz değeri olarak adlandırılır.

indirilebilir

Düşülebilir politika tutucu dışı cebinden ödemek zorundadır sigortacı bir iddia öder önce belirli bir miktardır. Muafiyetler, büyük hacimli küçük ve önemsiz iddialara karşı caydırıcı olarak hizmet eder.

Muafiyetler, sigortacıya ve poliçenin türüne bağlı olarak poliçe başına veya talep başına uygulanabilir. Muafiyeti çok yüksek olan poliçeler genellikle daha az pahalıdır çünkü yüksek cepten harcama genellikle daha az sayıda küçük taleple sonuçlanır.

Özel Hususlar

Sağlık sigortası ile ilgili olarak , kronik sağlık sorunları olan veya düzenli tıbbi bakıma ihtiyaç duyan kişiler, daha düşük kesintili poliçeler aramalıdır.

Yıllık prim, muafiyet oranı daha yüksek olan karşılaştırılabilir bir poliçeden daha yüksek olsa da, yıl boyunca tıbbi bakıma daha az pahalı erişim, ödün vermeye değer olabilir.

Otomobil Sigortasına Giriş Otomobil sigortası, bir otomobil kazasına girmeyle ilgili maliyetleri azaltmak için araç sahipleri tarafından satın alınır. Burada daha fazlasını keşfedin. Daha Bireysel Hat Sigortası Bireysel hat sigortası, bireyleri kendi başlarına karşılayamayacakları kayıplardan koruyan mal ve kaza sigortası ürünlerini içerir. Daha Kapsamlı Sigorta Nedir? Kapsamlı sigorta, arabanızın çarpışma dışındaki nedenlerden kaynaklanan hasarlarını kapsayan araba sigortasıdır. Kapsamlı sigorta maliyetleri hakkında bilgi edinin. Daha Sigorta Primi Tanımı Sigorta primi, bir bireyin veya işletmenin bir sigorta poliçesi için ödediği para miktarıdır. Daha Deniz Taşıtı Sigortası Deniz taşıtları sigortası, tekne, yat ve kişisel deniz taşıtları sigortasını kapsar. Bir motorla çalışan gemilerin hasar görmesine karşı korur. Daha Biniciler Nasıl Çalışır?Binici, temel bir sigorta poliçesinin kapsamını veya şartlarını değiştiren veya bunlara ek faydalar sağlayan bir sigorta poliçesi hükmüdür.

Tıkla Hemen Ara
Open chat