Protezinizi Ne Zaman Onarmalısınız?

Birkaç dişi eksik olan hastalar için, bir takma diş

Normallik hissine yol açabilir. Bununla birlikte, zirkonyum bu diş protezleri bazen onarıma ihtiyaç duyar ve çoğu zaman en uygunsuz zamanlarda kırılır veya arızalanır gibi görünürler. Protezin veya hastanın ağzının zarar görmesini önlemek için, bir protezin tamire ihtiyaç duyduğuna dair bazı belirtileri bilmek faydalı olabilir.

Protezinizi Ne Zaman Onarmalısınız?
Protezinizi Ne Zaman Onarmalısınız?

Bir protez ne zaman tamir edilmelidir?

Bir protezin hasar görmesi durumunda, Protetik Diş Tedavisi Koleji, mümkünse orijinal protezi yapan protez uzmanına iade edilmesini önerir. Bazı hasar türleri diğerlerinden daha belirgindir, ancak parça derhal ve profesyonel bir şekilde onarılmazsa tümü sorunlara neden olabilir.

İki veya daha fazla parçaya ayrılırsa

Bu, bir protezin bir profesyonel tarafından onarılması gerektiğinin açık bir işareti gibi görünebilir, ancak bazı hastalar parçayı kendileri tekrar yapıştırmaya kararlıdır. Bu akıllıca bir fikir değildir – tutkal ağızda tahrişe neden olabilir ve onarılmış protezlerin uygun bir şekilde oturması için genellikle yeniden ayarlanması gerekir. Bazen profesyonel olmayan bir onarım daha büyük hasara neden olur.

Çatlaklar geliştirirse

Özellikle zamanla yavaş yavaş gelişen küçük çatlaklar ise çatlamayı gözden kaçırmak kolay olabilir. Yine de birkaç nedenden dolayı çatlak protezlerin onarılması önemlidir . İlk olarak, çatlamış veya başka şekilde hasar görmüş protezler takmak ağızda tahrişe neden olabilir. Hasta bunları takmaya devam ederse ağız yaraları gelişebilir ve hatta enfeksiyon kapabilir.

İkincisi, gelişen herhangi bir çatlağın yayılması muhtemeldir. Bir hasta onarım yapılmadan çok uzun süre devam ederse, çatlak sonunda protezin parçalara ayrılmasına neden olabilir.

Daha sıkı veya daha gevşek hale gelirse

Protezlerin periyodik olarak ayarlanması normaldir. Sıkışan veya gevşeyen bir çiftin mutlaka hasar görmesi gerekmez, ancak ayar yapılmadan gitmek hattın aşağısında hasara neden olabilir. Örneğin, çok gevşek bir protez hastanın ağzından düşebilir ve kırılabilir. Çok sıkı oturan bir protez, ağızda tahrişe neden olabilir ve bir hasta onu takmaya zorlarsa kırılabilir.

Dişler yontulmuşsa veya lekelenmişse

Tıpkı doğal dişler gibi, protezlere takılan takma dişler de bazen lekelenebilir ve hatta ağır aşınmayla kırılabilir. Genellikle basit bir onarım her iki sorunu da çözebilir. Parça çok eskiyse ve şiddetli yontma veya lekelenme varsa, diş hekimi bir yedek almanızı önerebilir.

Yelp’teki diş hizmetlerimiz hakkında başkalarının söylediklerine bakın: 

Sonuç

Bazı hastalar protezsiz gitmek istemedikleri veya maliyet konusunda endişelendikleri için protez onarımını ertelemektedirler . Bununla birlikte, dişhekimliği muayenehaneleri, bir hasta beklerken diş aletlerini tamir etme kabiliyetine sahip olabilir ve ciddi hasar meydana gelmedikçe onarımlar genellikle çok pahalı değildir. Hastalar genellikle bir profesyonelden küçük bir onarım yaptırmaktan daha iyidir çünkü yalnız bırakılırsa, çok küçük protez hasarı hızla büyük hasara dönüşebilir.

Tıkla Hemen Ara
Open chat