İmplant Destekli Protezler Kalıcıdır

Geleneksel protezlerin aksine, zirkonyum implant destekli protezler çoğunlukla kalıcıdır. İmplantlar kalıcı olarak çeneye yapıştırılır, ancak hasta sabit veya hareketli protezleri seçebilir. Yerleştirme yöntemi birçok nedenden dolayı faydalıdır ve sonuç normal protezlere göre daha doğal bir görünüm ve fittir.

İmplant Destekli Protezler Kalıcıdır
İmplant Destekli Protezler Kalıcıdır

İmplant destekli protezlerin faydaları

Protezler kemiğe tutturulan diş implantlarına bağlanır. Bu, geleneksel protezlere göre bir dizi fayda sağlar:

  • Çene kemiğini korur ve yüz yapısının bozulmasını önler
  • Yapıştırıcı ihtiyacını ortadan kaldırır
  • Doğal çiğneme kabiliyetini geri kazandıran stabiliteyi artırır
  • Doğal bir görünüm sağlar
  • Ağız ve diş eti yaralarını önleyen daha iyi bir uyum sağlar
  • Kendine güveni artırır

İmplant destekli protez prosedürü

Eksik dişlerin nasıl değiştirileceğine karar verirken dikkate alınması gereken çok sayıda husus vardır. İmplant destekli protezlere karar verenler için işlem birkaç adım gerektirir.

Danışma

İmplant destekli protezler için herkes aday değildir. İlk konsültasyonda diş hekimi, bir hastanın prosedür için uygun olup olmadığını belirler ve ayrıca alternatif seçenekleri gözden geçirir.

İyi bir aday, birden fazla dişi eksik olan ve implantları desteklemek için yeterli çene kemiği yoğunluğuna sahip kişidir. Kişi aynı zamanda iyi ağız hijyeni konusunda gayretli olmalı, altta yatan sağlık koşullarına sahip olmamalı ve sigara içmemelidir.

Diş çekimi

Bu adım, sadece hasarlı veya hastalıklı dişlerin yerine takma diş kullananlar içindir. Bu dişler çıkarılır ve çekim yeri iyileştikten sonra implantlar çene içerisine yerleştirilir.

İmplant yerleştirme

Dental implantlar, diş hekiminin cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirdiği küçük titanyum vidalardır. Takma dişlerin üst çeneye veya alt çeneye veya her ikisine birden girip girmediğine bağlı olarak, yerleştirilen implant sayısı tipik olarak dört ila 13 arasında değişir. Yerleştirmeden sonra, kemik ve diş etlerinin implantların etrafında büyümesine izin veren bir iyileşme süreci vardır. Bu, üç ila altı ay arasında bir süre alabilir.

Protez imalatı

Diş etleri iyileştikten sonra, diş hekimi dişlerin bir ölçüsünü alır ve son protezlerin iyi oturmasını sağlamak için bir mum modeli yapar. Kalıp, protezlerin doğal görünümlü malzemelerden yapıldığı bir laboratuvara gönderilir.

Donanım eki

Dişeti iyileşmesinden sonra implantlara abutment, bar veya çıtçıt olarak bilinen donanım takılır. İşlem sırasında, diş eti dokusu implantı ortaya çıkarmak için yeniden açılır ve ardından donanım takılır. Bu bölgenin daha sonra iyileşmesi gerekiyor ve bu da ortalama iki hafta sürüyor.

Diş restorasyonu

Prosedürdeki son adım, özel yapım protezleri donanıma yerleştirmektir. Diş hekimi, uyumun güvenli ve rahat olması için son ayarlamaları yapar.

Tıkla Hemen Ara
Open chat