Hizalayıcıları Temizle

Dişlerin düzeltilmesi, zirkonyum kişinin dişlerinin genel görünümünden daha fazlası için faydalı olabilir. Hastalar dişleri düzleştirerek, yiyecek hapsedecek kadar yeri olmayan dişlerden de çarpık dişler kadar sağlık yararları elde ederler. Ancak birçok hasta dişlerini düzeltmek için takmak zorunda oldukları bariz ve hantal metal telleri tercih etmemektedir.

Neyse ki, aynı derecede etkili olan diş tellerine alternatif olarak net hizalayıcılar sunuyoruz. Hastalar, dişlerini sağduyulu bir şekilde düzleştirirken aynı zamanda şeffaf hizalayıcılar takmanın avantajlarından da faydalanabilecekler. Şeffaf hizalayıcılar, geleneksel diş tellerine göre etkili bir alternatiftir. İşte insanların net hizalayıcılar hakkında anlamaları gereken birkaç önemli faktör.

Hizalayıcıları Temizle
Hizalayıcıları Temizle

Çıkarılabilir ve neredeyse görünmez

Şeffaf hizalayıcılar, çıkarılabilir olmaları ve diğer insanlara açık olmaması nedeniyle birçok hasta için tercih edilen seçimdir. Net hizalayıcılar, her bir hizalayıcı, dişleri kademeli olarak uygun konuma iten farklı bir konumda olacak şekilde bir set halinde gelir.

Plakalar, dişlerin rengini değiştirmeyen ve yalnızca kullanıcı birisine dişlere yakından bakmasını söylediğinde farkedilen şeffaf plastik bir malzemeden oluşur. Sağduyulu görünüm sayesinde, hastaların şeffaf plakalar takma konusunda kendilerini bilinçli hissetmelerine gerek kalmayacak.

Hastalar işleme başlamadan önce hastanın dişlerinin kalıplarını ve ölçülerini almamız gerekecek. Daha sonra bu verileri laboratuvara göndereceğiz ve tedavi planını ölçeceğiz. Tedavi planı için, hasta yaklaşık iki haftada bir farklı şeffaf hizalayıcılar takacak ve bir sonraki çifte geçecektir. Bu işlemle hasta sadece ilk gün kadar ağrı hissedecek ve daha farkına bile varmadan düz dişlere sahip olacaktır.

Şeffaf hizalayıcılar da çıkarılabilir ancak günde en az 22 saat hastanın ağzında kalması gerekir. Hastanın yemek yemek veya bir spor maçı oynamak için plakaları çıkarması gerekiyorsa, onları mümkün olan en kısa sürede yerine yerleştirmesi gerekir. Yemek yerken, hastalar plakaları çıkaracak ve yemeyi bitirdikten sonra ağızlarını temizleyeceklerdir. İnsanlar ayrıca önemli bir toplantı, sunum, tarih veya fotoğraf çekmek için hizalayıcıları çıkarabilir. Aşağıda, hastaların şeffaf plakalar takarken akılda tutmaları gereken birkaç faktör bulunmaktadır.

Çocuklar için değil

Berrak hizalayıcılar, ergenlik çağının başındaki çocuklar veya çocuklar için her zaman en iyi tedavi değildir. Net hizalayıcılar daha fazla sorumluluk gerektirdiğinden, çocuklar her zaman onlara uygun şekilde bakacak kadar sorumlu değildir. Çoğu durumda, bir çocuk öğle yemeği için temiz hizalayıcıları çıkarabilir ve daha sonra bunları kazara öğle yemeği çantasıyla birlikte atabilir.

Çocuk ayrıca her gece gerçek dişlerini fırçalamak için hizalayıcıları çıkarmayı ve ardından ayarlayıcıları değiştirmeyi hatırlamakta güçlük çekebilir. Daha fazla bakıma ihtiyaç duydukları için, çocukların sorumluluk sahibi oluncaya kadar diş tellerine yapışmasını tavsiye ederiz.

Temizle her şeyi söylüyor

Şeffaf hizalayıcılar, sağduyulu bir düzleştirme seçeneği olarak harika olsa da, hastaların ayarlayıcıları tekrar yerleştirmeden önce her yemekten sonra dişlerini temizlemesi gerekir. Hastalar yemek veya içmek için şeffaf hizalayıcıları çıkarır ve ardından ayarlayıcıları değiştirmelidir.

Bununla birlikte, plakaları değiştirmeden önce dişlerini temizlemezse, yemeğin hizalayıcılarda görünme olasılığı yüksektir. Bu nedenle, hastaların her yemekten sonra fırçalamaya veya en azından ağzını suyla çalkalamaya çalışmasını tavsiye ediyoruz.

Onları çok uzun süre dışarı çıkarma

Net hizalayıcılar çıkarılabilirken ve hastanın belirli durumlarda bunları çıkarması gerekse de, hastanın bunları oldukça hızlı bir şekilde yerine takması gerekir. Diş telleri ile hastanın bunları çıkarma seçeneği yoktur ve genel düzeltme sürecini kesintiye uğratmaz. Bununla birlikte, hizalayıcıların çok uzun süre çıkarılması, dişlerin eski konumlarına dönmeye başlamasına neden olabilir.

Hasta net hizalayıcıları ne kadar uzun süre çıkarırsa, tedavi genel olarak o kadar uzun sürebilir. Bu nedenle, en iyisi net hizalayıcıları ağza geri götürmeden önce yalnızca belirli bir süre çıkarmaktır.

Tıkla Hemen Ara
Open chat