Dişlerinizin Değiştirilmesi Gereken İşaretler

Bir diş kuronu genellikle çok dayanıklıdır ve onarılmasına veya değiştirilmesine gerek kalmadan yıllarca dayanabilir.

Bununla birlikte, bir diş zirkonyum kronunun ne zaman değiştirileceğini gösteren işaretlerin farkında olmalısınız. Onları görmezden gelirseniz, diş ağrısı ve hassasiyeti yaşayabilirsiniz.

Dişlerinizin Değiştirilmesi Gereken İşaretler
Dişlerinizin Değiştirilmesi Gereken İşaretler

DİŞ TAÇINIZI NE ZAMAN DEĞİŞTİRMELİSİNİZ?

Bazı durumlarda, bir diş kronunun tamamen düşmesi gibi durumlarda bir diş kronunun değiştirilmesi gerektiği açıktır. Bununla birlikte, bir diş kaplamasının sorunlu olduğu her zaman açık değildir.

Aşağıdakiler, bir diş hekiminin diş tacınızı incelemesi gerektiğine dair dört işarettir.

DİŞ TACINIZ ESKİ

Diş kronları herhangi bir hasar görmeden önce on beş yıldan fazla dayanabilir. Bununla birlikte, bir diş kronunun ortalama ömrü, uygun bakımla genellikle on ila on beş yıl arasında değişir.

Bu nedenle, on yıldan daha eski bir diş kaplamasının kalitesini yakından takip etmek önemlidir. Çoğu durumda, sorunlu hale gelmeden bu kadar eski bir tacı değiştirmek en iyisidir.

Diş tacınızın on yıl veya daha uzun süre takılması durumunda, cihazın hasarlı veya etkisiz olup olmadığını belirlemek için bir diş hekimine gitmelisiniz.

AŞINMA VE YIPRANMA

Bazı durumlarda, özellikle dişlerini sürekli gıcırdatan diş kronu hastalarında, bir diş kronunun değiştirilmesi gerekene kadar beş yıldan daha az bir süre dayanabilir.

Bir diş tacı aşınırsa ve artık iyi durumda görünmüyorsa, değiştirilmesi için muhtemelen bir diş hekimine gitmeniz gerekir.

Daha da önemlisi, hasar görmüş bir diş kronu genellikle bruksizm veya kötü ağız hijyeni gibi daha ciddi bir altta yatan nedeni gösterebilir. Bir diş hekimi bu durumları kron değişimi ile birlikte tedavi edebilir.

DİŞ ÇEVRESİNDE AĞRI VEYA ŞİŞLİK

Bir diş kronu diş yakınında ağrıya veya şişmeye neden olduğunda, diş kronunu değiştirme zamanıdır.

Bazı durumlarda diş kronunun kırılması, eskimesi veya yanlış yerleştirilmesi hassaslıkta artışa, sürekli diş ağrılarına ve diş eti şişmesine neden olabilir.

Çoğu durumda, ağrıya veya şişmeye neden olan bir diş kronunun tamamen değiştirilmesinden ziyade yalnızca ayarlanması veya onarılması gerekebilir.

DİŞETİ ÇEKİLMESİ

Bakterilerin diş etlerinin yüzeyinde bir diş kronu çevresinde toplanma eğilimi doğal bir dişe göre daha fazladır. Bu nedenle, diş tacı takarken diş eti çizgisinin çekilmesi gibi diş eti komplikasyonları olasılığı daha yüksektir.

Uzaklaşan bir diş eti çizgisi, tacın yanlış yerleştirildiğini veya dişlerinize daha fazla özen göstermeniz gerektiğini gösterir.

İyi ağız hijyeni diş eti çizgisinin çekilmesini önlemeye yardımcı olsa da diş etleriniz yine de kayabilir. Diş etlerinin yakınında anormal bir şey fark ederseniz veya hassasiyeti arttırırsanız bir diş hekimine görünün.

DİŞ TACINIZIN DEĞİŞTİRİLMESİ Mİ GEREKİYOR?

Tacınızın hasarlı veya etkisiz olabileceğini düşünüyorsanız ofisimizi arayın. Sorunun hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Tıkla Hemen Ara
Open chat