Diş Kaplama Nedir?

Diş hekimliğinde kron, dişin mine ile kaplanmış yüzeyidir.

Bir dişin yüzeyi kırıldığında, zirkonyum diş kırıldığında veya kırıldığında, daha fazla hasarı önlemek için yapay bir diş kronu yerleştirilir.

Diş kronları, doğal işlevini, şeklini ve görünümünü eski haline getirmek için hasarlı dişlere uyan diş renginde, altın, gümüş veya metal kapaklardır. Metaller, seramikler, porselen veya kompozit reçineden oluşurlar.

Çoğunlukla bir diş kronu bir kök kanalı veya diş implantı prosedüründen sonra yerleştirilir.

Diş teknisyenleri, hastanın çevreleyen doğal dişlerine uyum sağlamak için özel kuronlar yapar. En iyi seçeneği belirlemek için diş hekiminiz aşağıdaki faktörleri dikkate alacaktır:

  • Dişin yeri ve işlevi
  • Dişeti dokunuzun ve diş eti çizginizin konumu
  • Gülümserken dişin ne kadarı görünüyor
  • Çevreleyen dişlerin renkleri ve tonları
  • Kullanılan kuron malzemesini belirleyen herhangi bir sıkma veya diş gıcırdatma belirtisi
Diş Kaplama Nedir?
Diş Kaplama Nedir?

Taç Ne Zaman Gerekir?

Diş kronları genellikle aşağıdakileri restore etmek için kullanılır:

  • Zayıf dişler – kronlar, tipik olarak şiddetli çürüklerin neden olduğu zayıf dişleri korur
  • Çatlak dişler – kronlar, çatlamış dişlerin parçalarını bir arada tutar ve doğal şeklini, işlevini ve görünümünü eski haline getirir.
  • Aşınmış dişler – kronlar, tipik olarak bruksizm (diş gıcırdatma) veya diş erozyonunun neden olduğu, kırılmış veya ciddi şekilde aşınmış dişleri onarır.
  • Büyük dolgular – kronlar kalan az diş yapısına sahip büyük dolgularla dişleri örter ve destekler
  • Diş renk değişikliği – dişlerde ciddi bir renk değişikliği varsa, renk değişikliğini kapatmak için genellikle diş renginde kronlar kullanılır. Diğer seçenekler arasında kaplamalar veya diş beyazlatma bulunur

Kronlar ayrıca diş protezlerinde ve kök kanalları, diş köprüleri ve diş implantları dahil olmak üzere daha invaziv diş tedavilerinde kritik bir rol oynar:

Diş implantları

Kuron yerleştirme, bir diş implantı prosedürünün son adımıdır. İmplantların (yapay diş kökleri) iyileşmesi birkaç ay sürer.

Bir diş implantı, ciddi diş çürüğü, travma veya periodontal hastalık nedeniyle kaybedilen eksik dişin yerine geçer.

İmplant Prosedürü : İlk olarak, bir diş hekimi çene kemiğinize delikler açar ve implantı (post) yuvaya yerleştirir. İmplantlar bir vidanın şeklini yansıtır ve kemikle doğal olarak bağlanan malzemelerden oluşur. Diş hekimi, birkaç aylık iyileşmeden sonra bir abutment yerleştirir. İyileşme süreci tamamlanana kadar postanın üstüne birkaç ay süreyle geçici bir başlık yerleştirilir.

Kuronların Rolü : Bir diş kronu abutmentin üstüne oturur (geçici başlığın yerine) ve implantın görünen tek parçasıdır. Kuronlar tamamen özeldir ve doğal dişlerin şeklini, görünümünü ve işlevini eski haline getirir. Diş implantları, tekrarlayan çürümeye sahip olmadıkları için geleneksel kronlardan daha uzun süre dayanır. Diş bakımına öncelik veren sağlıklı hastalarda sonsuza kadar sürmeleri gerekir.

Kök kanal tedavisi

Kuron yerleştirme, bir kök kanalının (endodontik tedavi) son adımıdır.

Endodontik tedavi, hasarlı veya çürümüş diş kökündeki enfekte diş pulpasını eski haline getirerek çekim ihtiyacını ortadan kaldırır.

Süreç bir diş implantından farklıdır çünkü dişin kökü yapay bir kök ve dayanak ile değiştirilmek yerine restore edilir.

Kök Kanal Prosedürü : İşlem sırasında bir endodontist veya genel diş hekimi doğal kurondan bir delik açar, küçük aletler kullanarak diş pulpasını çıkarır ve dişinizin üzerine geçici bir dolgu yerleştirir.

Kronların Rolü : Tedavi tamamlandıktan sonra, dişin uygun şekilde restore edilmesi için diş hekiminizi ziyaret edeceksiniz. En yaygın restoratif tedavi seçeneği diş kronudur. Doğal kuron yeterli sağlıklı diş yapısına sahipse dolgular da kullanılır.

Tıkla Hemen Ara
Open chat