Diş Çekimi Sonrasında Kanama Ne Zaman Durur?

Hasar görmüş veya enfeksiyon kapmış bir dişten zirkonyum muzdarip hastalar için, sonunda dişin çekilmesi bir rahatlama gibi gelebilir. Bununla birlikte, diş çekimi sonrası kanama endişe verici ve rahatsız edici olabilir. Bir hasta diş çekimi yaptırmadan önce, kanama açısından ne beklemesi gerektiğini bilmek faydalı olabilir.

Diş Çekimi Sonrasında Kanama Ne Zaman Durur?
Diş Çekimi Sonrasında Kanama Ne Zaman Durur?

Kanama tipik olarak ekstraksiyondan sonra durduğunda

Bir diş çekildikten sonra, bir diş hekimi veya ağız cerrahı hastaya nazikçe ısırması için gazlı bez verir. Gazlı bez kanı emmeye yardımcı olur ve basınç, kan pıhtısının oluşmasını teşvik eder. Genellikle hasta diş çekiminden üç ila dört saat sonra gazlı bezi çıkarabilir. Bu noktada, neredeyse tüm kanamayı durduran bir pıhtı oluşmuş olmalıydı.

Bazı hastalar, çekimden hemen sonra büyük miktarda kana benzeyen şeyleri gördükten sonra endişelenirler. Bununla birlikte, tükürük ile karıştırılan kan, genellikle, ekstraksiyon bölgesi gerçekte olduğundan çok daha fazla kanıyor gibi görünmesine neden olur.

Bazı durumlarda, ekstraksiyondan sonra kalan kanama 24 saate kadar devam edebilir. Periyodik olarak az miktarda kan görülmesi normaldir. Aşırı kanama devam ederse hasta bir an önce diş hekimine ulaşmalıdır.

Kanamanın tekrar etmesini önlemek için ipuçları

Diş çekimi yerinde kan pıhtısı oluştuğunda , kanama durur ve ağız iyileşmeye başlayabilir. Ancak kan pıhtısı yerinden çıkarsa hem aşırı kanamaya hem de kuru soket adı verilen ağrılı bir duruma yol açabilir. Diş çekimini takip eden günlerde hastalar birkaç önlem almalıdır.

Pipetle içmekten kaçının

Bir pipetle içmenin neden olduğu emme, genellikle bir kan pıhtısını gidermek için yeterli olabilir. Hastalar bir çekimden sonra tam bir hafta pipetle içmekten kaçınmalıdır.

Sigara içmeyin veya tütün kullanmayın

Sigara içmek ayrıca yeni oluşan bir kan pıhtısını da çıkarabilir. Aslında, sigara içmek, kuru soket gelişimi için en önemli risk faktörlerinden biridir: The Open Dentistry Journal’da yayınlanan 2011 yılında yapılan bir çalışmada, sigara içen hastaların% 12’sinde bir ekstraksiyondan sonra kuru soket geliştirildi (sigara içmeyenlerin sadece% 4’üne kıyasla) ). Tütün ürünlerinde bulunan bazı kimyasallar iyileşmeyi geciktirebileceğinden, hastalar dumansız tütünden de kaçınmalıdır.

Uygun ağız hijyeni sağlayın

Bazı durumlarda bakteri birikmesi kan pıhtısının bozulmasına neden olabilir. Hastalar diş çekimi sonrası ağızlarını temiz tutmalıdır. Bazı diş hekimleri ve ağız cerrahları bir gün kadar kullanmak üzere ilaçlı gargara yazacaktır. Genellikle nazik fırçalama güvenlidir, ancak hastanın diş hekiminin çekimin türüne bağlı olarak özel talimatları olabilir.

Yumuşak yiyecekler yiyin

Çıkarma bölgesi muhtemelen birkaç gün ağrılı olacaktır. Yumuşak yiyeceklerin yenmesi genellikle kolaydır. Bununla birlikte, çorbayı emmek kan pıhtısını çekebileceğinden hastalar çorbadan kaçınmalıdır. Çıtır veya yapışkan gıdalardan da, ekstraksiyon bölgesinde sıkışabileceklerinden kaçınılmalıdır.

Tıkla Hemen Ara
Open chat